Mobilya Elemanları

 

 

 

ALTIN VARAKLI KOLTUK

 

XVI.Louis stili.Arkalığı ve kolçakları yekpare şekilde dizayn edilip  taç kısmı bitkisel motiflerle hareketlendirişmiştir. Tüm yüzeyler altın varak çalışmalıdır. (19.yy)

FRANSIZ VARAKLI TIRNAK

 

Kıvrımlı dört ayaklı ahşaptan oyma tırnağın tablası gri-beyaz mermerden imal edilmiş,tüm ahşap yüzeyler rokoko tarzı dal,yaprak ve çiçek motifleri ile bezeli.

(19 yy)

 FRABSIZ AHŞAP ŞÖMİNE

 

Şöminenin bombeli sütunları ve tabka bordürü yaprak formlu kabartma süslemelerle dekorlu. Gövde kahverengi cilalı, süslemeler altın varak çalışmadır. Bronzdan imal koruma paneli ajur işçilikli ve çiçek desenleriyle hareketlendirilmiş. (19 yy)

 FRANSIZ AHŞAP YAZIHANE DOLABI

 

Tüm yüzeyleri marköteri işçiliğiyle hareketlendirilmiş.Dolabın Kenar bronz bordürleri bitkisel motiflerle bezeli.Dikdörtgen formlu dolabun üst merkezi bronz maskla dekorlu.Kahve-beyaz renkli mermer tablalı dolabın ayakları bitkisel figürlü bronz apliklerle süslenmiştir.

 

 İTALYAN VARAKLI   ORTA MASA

 

Çapraz bağlantılı, rokoko tarzı kıvrık dal formlu dört aslan ayaklı,iç bükey kenarlı dikdörtgen masanın tabla altı bordürü kazıma tekniği ile floral desenlerle dekorlu. Tablası mermer masanın ayak ve bağlantıları kabartma çiçek motifleriyle hareketlendirilmiş. Tüm yüzeyler altın varak çalışmalı. (19 yy)

FRANSIZ VARAKLI

ÇİFT AYNA

Oyma işçiliği ile rokoko kıvrımlı dal ve çiçek desenleriyle dekorlu olup tüm yüzeyler altın varak çalışmalıdır. (19.yy)

 FRANSIZ TORCHER

 

Üç ayaklı üçgen kaideli. Üç kıvrık sütun üzerinde yuvarlak tablalı.Sütunların üzeri çiçek motifleriyle dekorlu.Alt bölümde kaidenin ortasında tablaya uzanan sütunun alt ve üst kısımları çiçek desenleriyle hareketlendirilmiş. (19 yy)

 

 FRANSIZ  TORCHER

 

Burgu motifli dört ayaklı, yuvarlak mermer tablalı. Tabla alt bordürü bitkisel girlandlarla dekorlu. Alt kısımda hazeranlı bulunan bölümü torcher'in tüm yüzeyleri altın varak çalışmalı.

 ÇİFT FRANSIZ

AHŞAP KOLON

 

Burgu formundaki ahşap sütunların tüm gövdesi asma yaprakları, üzümler ve kuş figürleriyle hareketlendirilmiş. Sütun başlıkları korint üslupta dekorlu. Sütun başlıkları ve süslemeler altın varak çalışmalı. (19. yy)

 FRANSIZ VARAKLI AYNA

 

Dikdörtgen formlu, taçlı aynanın kenarları rokoko tarzı kıvrık dal motifleriyle çevrilidir.Aynanın alt orta kısmında sepet içinde çiçek aranjmanı, sağ ve sol kısımlarda dışa taşkın dallar ve gül motifleriyle dekorlu. Taç kısmı,ortasında büyük bir yaprak figürü etrafında kıvrık dal motifleri,güller ve çiçek motifleriyle zengin bir kompozisyonla oluşturulmuş. (19 yy)

 


Etiketler : Mobilya Elemanları